Prosinec 2012

WAR OF RHAPSODY

21. prosince 2012 v 13:18 | Kristina |  Recenze Hudba
Dargorův osud se konečně naplnil, Dark secret saga je dopsána, dílo uzavřeno. Co dál? To členové Fantasy-metalové skupiny Rhapsody řešili mnoho let. Ze všech těch tvůrčích i soudních porodních bolestí nakonec vzešla dvojčata: Luca Turilli's Rhapsody a Rhapsody of Fire. (Pro mne by takových kapel mohlo být třeba deset.)
Obě grupy se ihned vrhly do bitevního pole o přízeň fanoušků. A jaká byla jejich první válka v mých očích?
Rhapsody of Fire (skupina kolem skladatele/klávesisty Alexe Staropolyho a zpěváka Fabia Lioneho z původních Rhapsody) vsadili na poslední Album desetidílné ságy o Začarovaných Zemích - From Chaos to Eternity, na kterém pracovali jak ještě původní tak i noví členové Rhapsody týmů. Jde o album hudebně dotažené do dokonalosti (dvojí kytary, další polohy vokálu) a textově velmi napínavé a dojemné (finální bitva, naplnění osudu hlavního hrdiny). Živé prezentace jsem se v ČR dočkala až téměř rok po vydání nosiče. Do koncertu nás uvedl charismatický vokál sera Christophera Lee a pak už padaly ty nejprofláklejší i nejnovější pecky. Fabio obstojně screamoval (ačkoliv ne ve všech pasážích, kde měl), z čehož mě úplně mrazilo. Horší už to bylo kytarově, Tom Hess je výborný, ale Rhapsody prostě ještě nemá v prstech, zdaleka je tak neprožívá, jako Luca Turilli. Když už jsme u toho prožívání, vůbec celkově byla tato smečka k fanouškům poněkud chladnější, což se projevilo i na afterparty. Chvílemi jsem měla pocit, že pokud nemluvím italsky, nic z nich nedostanu.
Půl roku na to vytáhla do boje smečka Luca Turilli's Rhapsody (kolem skladatele/kytaristy Luca Turilliho a baskytaristy Patrice Guerse z původních Rhapsody). Internet zaplavily dechberoucí upoutávky na zaručeně filmové album Ascending to Infinity. Jenomže tady to dopadlo stejně, jako s mnohými megalomanskými hollywoodskými filmy, kdy upoutávka předčí samotný film. Album je další tuctovou Rhapsodyovkou, která navíc postrádá dřívější atmosféru. Do píšťal středověkých trubadúrů se klidně mísí i motivy Sci-Fi, skladby celkově pro mne zůstaly tak nějak neosobní. Snad to bylo i tím, že je nezpíval Fabio Lione. Alessandro Conti je špičkový zpěvák a pro Rhapsody určitě ta nejlepší možná volba, ale na můj sluch je občas zbytečně vysoko (připomíná Hansi Kürsche z Blind Guardian, to do sluchátek na plné pecky prostě nedám). Tolik k novému albu. Živě to všechno nakonec dopadlo úplně jinak, koncert Turiilliovy party překonal Of Fire v mnoha ohledech. Členové se na pódium vrhli s vervou dvacetiletých šílenců a citem virtuózů hrdých na své dílo. Minimálně na svůj výkon hrdí být mohli. Všechny skladby byly odzpívané i odehrané naprosto brilantně, staré pecky zněly dokonce ještě lépe, než na albech. Nezazněla sice jediná skladba z posledního dílu ságy, zase zazněly písně z Lucových sólovek. Jak dlouho jsem snila o tom, že Rhapsody udělají show s více nástroji, více zpěváky a pořádnou výpravou. A právě LT's Rhapsody nakonec přivedli do svých řad "elfí princeznu" Sassy Bernert, a nějaký pokus o produkci tu nakonec také byl, ačkoli v tom miniprostoru klubu Matrix to asi nebylo úplně dle Lucových představ. Následovala velmi přátelská afterparty, a já tak s mistrem Turillim víc jak půl hodinu konzultovala to, co mě zajímalo nejvíce: ságu o Začarovaných Zemích. (Stručně popsaný děj naleznete zde: http://claudiathevampire.blog.cz/rubrika/rhapsody-of-fire)
Fotky z afterparty:
Fotky z koncertu Rhapsody of Fire:
Fotky z koncertu Luca Turilli's Rhapsody: