Červenec 2011

MASTERS of ROCK 2011

25. července 2011 v 17:34 | Kristina |  Recenze Hudba
Opilci, kteří vypili všechny stánky, povalující se mezi odpadky, pomalovaní blázni, samý zloděj a vykradený stan... Tak si asi festival představuje běžný divák TV Novy. Jak překvapení byli známí, že propásli Twisted Sister. Jak byli někteří po těch letech vůbec překvapení, že se kdesi na Moravě koná festival s tolika zahraničními kapelami, z nichž každá samostatně stojí povětšinou přes 500kč. Překvapení byli bohužel opět i cestující ČD směr Zlín, kteří se horko těžko dostávali do vlaků. Někde je asi už dlouhodobě chyba. Nevím, je li na straně pořadatele, nebo pouze na straně omezených novinářů. Přeci jen na Masters sexbombu oblečenou v syrovém mase nenajdete. Za to ale spoustu hudebních experimentů, talentovaných umělců i originálního image. Letos, tak jako každý rok, bylo možné si poslechnout jak známé klasické veterány, veselé baviče, tak i začínající skupiny - menu, kvůli kterému se sem ročně sjíždí desetitisíce pohodových, vysmátých a leckdy i luxusně oděných hudebních fanoušků. Počasí k nám bylo oproti předešlým ročníkům mnohem shovívavější. Zasvítilo, i zapršelo, žádné extrémy se tentokrát nekonaly. Už i na časné kapelky jako třeba Dymitry, Fleret či Schmitzera poskakoval nemalý dav.
Na mou osobu udělala největší dojem asi Pagan Alliance, kdy se spojili divoši z Eluveitie a Finntrollu a dostatečný prostor při tom udržely dámské vokály. Skutečně radostně jsme si zahupkali na němce Oomph! Velkým překvapením byla ruská divoška z Arkony, která obstojně konkurovala Arch Enemy z letošního Metalfestu. Skvělou show předvedla hlavní hvězda festivalu, vlasáči Twisted Sister, pozadu ale nebyli ani uzavírající čeští kolegové Tři sestry...
Ale na žádnou z kapel jsem se netěšila tolik, jako na Rhapsody of Fire, kteří se na pódia vrací po čtyřleté odmlce. Hlas Fabia Lioneho mě fascinuje už dlouhých 13 let, kdy to byl ještě pětadvacetiletý jura. Jeho hlas dospěl spolu s ním, a tak pro Fabia dnes už není problém libovolně rychle střídat deathové vokály a operní a zpěv. Asi nejvíce to dokazuje na úplně posledním albu a zároveň posledním díle Dark Secret sagy: From Chaos to Eternity. Toto album majestátně zakončuje desetialbovou ságu o hrdinech Okouzlujících zemí, a konečně rozplétá osud pána stínů - Dargora. Jde o počin, který je důkazem toho, že metal může být nádherný. Doufám, že bude následovat i patřičně působivé turné, jelikož z této desky ještě nikde nic nezaznělo. Nebylo by při té příležitosti od věci sáhnout po orchestru a nějakých těch kulisách ... vtvořit pořádný fantasy-metalový svět.
Je obrovská škoda, že na festivalu neudali Wizard's Last Rhymes - bouřlivá "coververze" Dvořákovy 9. symfonie by určitě vytvořila násobky dosafadních fandů.

Fota z festu jsou v galerii MUZIKA u jednotlivých kapel a také v galerii FOTO ÚLOVKY.
Celé album MoR 2011 zde: